Self-sustainable energy
Self-sustainable energy
Zamislite sustav u kojemu se energija stvara, distribuira i troši putem lokalnih i decentraliziranih mreža, umjesto da se oslanja na proizvođače na veliko i jednosmjerni način opskrbe električnom energijom. Takav sustav omogućio bi učinkovitije iskorištavanje energije jer bi se višak topline i električne energije distribuirao između zgrada i vozila. K tome, ovakav sustav omogućuje da obnovljiva energija čini veći udio ukupnog energetskog miksa.
Urban gardening
Urban gardening
Ako živite u urbanom području, postoje neke stvari koje se mogu činiti nemogućima, poput dostupnog vlastitog dvorišta u kojemu možemo uživati ili pronalaska mjesta za parkiranje automobila, ali vrtlarenje ne mora biti jedna od tih stvari. Urbano vrtlarenje praksa je uzgoja biljaka u urbanom okruženju. Ovo će vas možda iznenaditi, ali vrtlarenje ima pozitivan učinak na gospodarstvo, okoliš i sigurnost hrane.
Up-cycle
Up-cycle
Upcycling (ponovna upotreba uz dodanu vrijednost) razmjerno je nova riječ koja se prvi put pojavljuje tek kasnih devedesetih.
Porast popularnosti takvog oblika upotrebe proizvoda sve se više prepoznaje – Cambridge Dictionary odabrao je upravo upcycling kao riječ 2019. godine. Prema tom rječniku definicija postupka upcycling glasi „radnja koja uključuje izradu novog namještaja, predmeta i slično od starih ili upotrijebljenih stvari ili otpadnog materijala.“
Naša je definicija vrlo slična: „obnavljanje neželjenog i dosadnog u nešto mnogo korisnije ili ljepše i kreativnije.“
Collaboration in co-op
Collaboration in co-op
Saznajte više o novim načinima strukturiranja i vođenja svoje organizacije pomoću kolaborativnih metodologija koje mogu zamijeniti konvencionalne upravljačke hijerarhije. Umjesto da funkcionira s vrha prema dolje, moć može biti raspoređena diljem čitave organizacije, na taj način dajući timovima i pojedincima slobodu, a istovremeno ostajući vjerna svrsi organizacije.
Coworking zones
Coworking zones
Coworking (zajednički rad, rad u zajedničkom prostoru) princip je rada prema kojemu nekoliko zaposlenika iz različitih tvrtki dijeli uredski prostor te na taj način smanjuju troškove i olakšavaju si svakodnevicu – dijeli se infrastruktura, kao što je oprema, dijele se troškovi komunalnih usluga, recepcija, obveze održavanja prostora, a u nekim slučajevima i čajna kuhinja i usluge primanja pošte. Ovaj je oblik rada privlačan nezavisnim poduzetnicima, nezavisnim znanstvenicima, profesionalcima koji rade od kuće ili na daljinu (telecommuting), kao i onima koji često putuju. K tome, coworking pomaže ljudima da izbjegnu osjećaj izoliranosti koji se nekad pojavljuje kod rada od kuće, na daljinu ili na putovanju, istovremeno uklanjajući ometanja.
Alternative economics
Alternative economics
Današnji će studenti ekonomije 2050. godine biti utjecajni građani i tvorci politika koje će oblikovati društvo. Ali ekonomski način razmišljanja kojemu ih se podučava utemeljen je na udžbenicima iz 50-ih, koji su pak utemeljeni na teorijama iz 1850-ih. S obzirom na izazove s kojima se suočavamo u 21. stoljeću – od klimatskih promjena i ekstremnih nejednakosti do financijskih kriza koje se ponavljaju – to se pokazuje kao recept za katastrofu. Male su šanse da ćemo uspjeti napisati novu priču o ekonomiji koja će odgovarati uvjetima našeg vremena ako se uporno budemo oslanjali na prošlostoljetne priče o ekonomiji.
Pop-up culture
Više informacija uskoro 🙂
Mind Body balance
Više informacija uskoro 🙂